חברי מועצת העיר בראש העין אישרו השבוע תוספת להסכם הגג משנת 2014. על פי התוספת, תקבל העירייה 120 מיליון שקל ויאושר שיווק יחידות דיור במתחמים C,D ו-F בפסגות אפק.
באופוזיציה מעבירים ביקורת על החלטה. לטענתם, הסכם שכזה היה חייב להיות מותנה בין היתר במתן פתרונות תחבורתיים כגון החזרת קו המטרו לעיר וכן בביטול תחנת הכוח.
1 צפייה בגלריה
עיריית ראש העין
עיריית ראש העין
עיריית ראש העין
(צילום: מיינט)
כזכור, על פי הסכם הגג שנחתם אי שם ב-2014 בין משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל ועיריית ראש העין היו אמורות להיבנות בראש העין בין 16-18 אלף יחידות דיור כשכל משרד ממשלתי מתחייב לעמוד בלוחות הזמנים לביצוע הפעולות הנדרשות ממנו, על מנת לאפשר את תוספת האוכלוסייה לתחום שיפוטה של העירייה.
ביום שלישי השבוע התקיימה הצבעה במועצת העיר על תוספת להסכם, לפיו העירייה תקבל תוספת מהמדינה בסך 120 מיליון שקלים כשבמקביל יינתן אישור לשיווק יחידות דיור במתחמים C,D ו- F שהינם חלק מהתכנית המקורית.
קראו גם >>>
בעירייה ציינו כי רבע מיחידות הדיור המוזלות בשיווקים של המתחמים החדשים יהיו מיועדים לתושבי העיר; משרדי הממשלה יכירו בצורך לתכנון שטחי פנאי ונופש לעיר שמתוכננת להיות מעל מאה אלף תושבים ומעלה בשנים הקרובות, שיכללו בין היתר, הקמת פארק שעשועים, מבני תרבות ומגרשי ספורט; משרדי האוצר והשיכון ימשיכו לתמוך בהעתקת מסדרון החשמל מזרחית לעיר; השתתפות בניקיון וטיאוט רחובות לשלוש שנים כנגד מסירת המתחמים A ו-B לאחריות העירייה בעלות של 3.3 מיליון שקלים.
ובנוסף, משרדי הממשלה יפעלו לקידום תקצוב עבור ביצוע כלל המטלות המהוות התניות תחבורתיות למתן היתרי בנייה ביחידות הדיור תחת הסכם הגג
כמו כן מציינים בעירייה כי הסכום שיתקבל מהמדינה יאפשר בין היתר את שדרוג ופיתוח גן המומינים במרכז העיר, הקמה ובנייה של 3 מגרשי טניס סמוך למרכז המסחרי בגבעת טל, תמיכה בתשתיות עבור כלל השכונות בעיר, וכן שיפור ניקוז נחל רבה.
בנוסף, בתחום התחבורה, יאפשר הסכום המדובר השתתפות בהקמת חניון ברחוב המרץ (30 דונם), הוספת נתיב בכניסה לאזור תעשיה אפק – מחלף אבן העזר ומימון מלא לכביש העורפי שמחבר את פארק אפק ממזרח שבוצע כבר.
אלא שבעוד רוב חברי המועצה הצביעו בעד ההסכם, באופוזיציה מתחו על כך ביקורת רבה. "ההסכם היה יכול להיות טוב אם הוא היה מותנה בביטול תחנת הכוח במחלף קסם, הסטת נתיב המטוסים לכביש 6 , פעולות נגד שריפות הפסולת והחזרת קו המטרו ותחנת המסילה המזרחית", אומר יו"ר האופוזיציה רז שגיא. "משרדי הממשלה לא רוצים לתת לנו סתם 120 מיליון שקלים אלא אם רוצים מאיתנו משהו והמשהו הזה הוא שלא נתעקש על התניות תחבורתיות ושנעלה את כמות יחידות הדיור לשיווק מ-8,600 שכבר שווקו ל-11 אלף. ההצבעה בעד ההסכם היא ערב עצוב לראש העין".
מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "ההחלטה עברה עם התנגדות של שלושה חברי מועצה. הסכם הגג משנת 2014 נשאר על כנו, ובכלל זה שיווקים והיתרים ע"פ ההסכם ובהתאם להתקדמות ההתניות התחבורתיות הכוללות בין היתר הסעת המונים.
"התוספת התקציבית מתייחסת לנושאים המיטיבים עם העיר ותושביה. ראש העיר והגורמים המקצועיים בעירייה פועלים מול שרת התחבורה ומשרדי הממשלה האחרים כדי להשמיש את תחנת הרכבת הדרומית.
"נדגיש שההסכם משנת 2014 עדיין בתוקף והתוספת מתייחסת רק לסעיפים ספציפיים שמתחלפים. השבוע נפגש ראש העיר עם שרת התחבורה מירב מיכאלי והעלה בפניה את אתגרי התחבורה הפוקדים את העיר ומתן פתרונות תחבורתיים ראויים לעיר שמתפתחת למאה אלף תושבים, לרבות תחנת הרכבת הדרומית (המסילה המזרחית) ובדרישה להכליל את העיר בתוואי המטרו. סוכם כי הנושא ייבדק מחדש במשרד התחבורה.
"אישור התוספת התקציבית להסכם הגג יתרום לתושבים בשכונות החדשות והוותיקות בלי יוצא מן הכלל. המאבק בתחנת הכוח ממשיך ביתר שאת ואנו נפנה לסעד משפטי ובמקביל נגביר את המאמצים לביטול התוכנית מול חברי הממשלה".
לכל העדכונים - חדשות ראש העין