גאווה לעיר: סמל דין ספיר, בן 22, חייל בודד מראש העין ומפקד בקורס מנהל DC בבסמ"ח (בית הספר למקצועות המחשב) באגף התקשוב וההגנה בסב"ר.
1 צפייה בגלריה
סמל דין ספיר
סמל דין ספיר
סמל דין ספיר
(צילום: דובר צה"ל)
ספיר נולד בארץ וגדל בשנותיו בראשונות בתל מונד. בגיל 5 עזב יחד עם הוריו ושני אחיו לצ'כיה בעקבות עבודת אביו שעוסק באדריכלות. בצ'כיה למד בבית ספר בין לאומי, שם הרחיב בתיכון אנגלית, צרפתית, מתמטיקה, מדעי המחשב, כלכלה ופילוסופיה.
עם סיום התיכון, שמע מחברה של משפחתו על מכינת ״נחשון" בישראל. "היא הלכה למכינה כמה שנים לפניי והסבירה לי עליה. נורא התלהבתי והחלטתי שאני גם רוצה לראות אם זה מעניין אותי", הוא מספר.
קראו גם:
הוא עלה ארצה בכוונה לסיים שנה של מכינה ולחזור לחיים באירופה, אבל התוכניות מהר מאוד השתנו. "הגעתי עם התכנון לעשות שנה בארץ ולחזור לאנגליה ללמוד מנהל עסקים ומשפטים. כבר נרשמתי ואפילו התקבלתי לתואר. בסביבות אפריל , לקראת סוף המכינה, הבנתי שאני מרגיש הרבה יותר בבית בישראל מבצ'כיה. ידעתי שאני רוצה לעבור לחיות בארץ והדרך הכי טובה בשבילי לעבור ולהיות חלק זה להתגייס".
למרות שרצה לשרת בקרבי, הוא קיבל פרופיל עורפי בשל פציעה, והאופציה הראשונה שלו הייתה אגף מודיעין. "לא הכרתי את הצבא טוב ואת האפשרויות שעומדות בפניי. הגעתי בסופו של דבר להיות מנהל D באגף התקשוב ואני יכול להגיד היום שאני מאוד שמח על זה", הוא אומר.
בדצמבר 2019 הגיע לקורס מנהל DC בבסמ"ח, ובסיום הקורס אותר לפיקוד. "פיקדתי על שני מחזורים, שלאחריהם החלטתי שאני רוצה לפתח את הקורס שלנו כיוון שאני לא אוהב איפה שהוא נמצא כרגע". נחוש לשנות ולשפר, בנה ספיר תכנית סיפוחים אשר במסגרתה שירת תקופה של שבוע בכל יחידה אליה בוגרי הקורס שלו יכולים להשתבץ בשירות סדיר.
"הגעתי עם שאלות מוכנות מראש, לנסות להבין ממקור ראשון של החיילים מה אפשר לשפר ומה כדאי לשנות," הוא מספר. לאחר תהליך הסקת מסקנות, בנו ספיר והמפקדת שלו סילבוס מחודש לקורס מנהל DC, אשר יושם כבר בקורס השלישי אשר הדריך. בנוסף, יצא לקורס משק"י צפ"ה (צוות פיתוח הדרכה) כדי להיות אחראי תחום ההדרכה במדור שלו. "אני עושה כיום גם משובים לשיעורים, אחראי לתהליכי הדרכה גם בקורס שלי וגם בקורסים מקבילים", הוא מסביר.
לאחרונה חתם קבע במסלול נגדות: "הציעו לי תפקיד של 'ראש תחום' ולהיות בתפקיד אחר במקביל וזה מאוד עניין אותי. זה משהו שאני רוצה להתעסק בו בעתיד ובגלל זה החלטתי שאני רוצה לחתום".
על קבלת המצטיין, ספיר מספר: "זה מטורף. אני לא ציפיתי בכלל. שאפתי לקבל במקסימום מצטיין יחידה, קנה מידה הרבה יותר קטן. פתאום מודיעים לי שקיבלתי מצטיין ראש האגף. הייתי בשוק, שמחתי בטירוף והתרגשתי שרואים ומעריכים את מה שאני עושה״.
"אני לא מתחרט לרגע", הוא מסכם. "השתתפות במכינה הייתה ההחלטה הכי טובה שעשיתי והגיוס היה ההחלטה השנייה הכי טובה שעשיתי בחיים. אני רוצה לחיות בארץ, ובגלל זה התגייסתי. הפקטור המכריע היה הפן החברתי והמשפחתי. כשהגעתי למכינה הבנתי שהחיים החברתיים שהיו לי בצ'כיה זו חברות שונה ממה שיש בארץ, אני הרבה יותר מתחבר למשפחתיות הישראלית. חשוב לי שתהיה למשפחה העתידית שלי את אותה התחושה".
לעדכונים - חדשות ראש העין