בימים האחרונים הודיעה עיריית ראש העין כי תלמידי התיכון החדש "שחקים" יפתחו את שנת הלימודים, ועד חודש נובמבר, במבנה בית הספר היסודי צומח a שבפסגות אפק. הסיבה לכך היא שהעבודות טרם הושלמו במוסד החינוכי המיועד להם. למרות ההסבר, שההחלטה נובעת "מתוך אחריות ודאגה לביטחון התלמידים", הורים רבים כועסים על ההחלטה.
2 צפייה בגלריה
בית הספר היסודי הצומח
בית הספר היסודי הצומח
בית הספר היסודי הצומח
(צילום: הנהגת הורי צומח A)
בית הספר היסודי צומח a, נדד בעצמו בשנה שעברה לבית הספר צומח c , ואת שנת הלימודים הקרובה אמור לפתוח במבנה חדש שנבנה עבורו ברחוב אלברט איינשטיין, וכולל שלוש קומות וחצר גדולה. אלא שבשבועות האחרונים נודע להורים כי יחד עם תלמידי היסודי ילמדו בשלב זה גם תלמידי התיכון, הכולל בשלב זה 5 כיתות י'.
"בשנה שעברה, ברגע האחרון, אמרו לנו שאין לנו מבנה ושיכנו אותנו בצומח c, שם קיבלנו קומה ושלוש כיתות א' של בית הספר למדו שם", מספרת שני פרידריך, מהנהגת הורי בית הספר צומח a, ומוסיפה: "המבנה לא היה קרוב למגוריהם של התלמידים, אז חלקם השתמשו בהסעות וחלק אחר הגיעו בעזרת ההורים. במהלך השנה הבטיחו ששנה הבאה נקבל את המבנה והכל יהיה בסדר".
מה קרה השנה?
"בסוף חודש יוני האחרון ערכו לנו סיור עם מנכ"ל העירייה וגורמים נוספים בעירייה, הראו לנו איזה מבנה יפה אנחנו מקבלים, שכולל שלוש קומות כשהתחתונה שבהן תשמש לג'ימבורי ובנוסף תהיה חצר גדולה. אמרו לנו הכל מוכן, אתם נכנסים, ותלמידי התיכון שהמבנה שלו נמצא בסמוך, רק יעברו דרך בית הספר עד שיסתיימו העבודות שם. הכל היה נראה מהמם ויצאנו שמחים מהפגישה הזו".
קראו גם:
אלא שנראה שבשלב מסוים התוכנית השתנו, למורת רוחם של הההורים. "במשך כחודש שאלנו את העירייה מה קורה מבחינת צבע, העברה של הציוד לבית הספר וכו' אבל לא קיבלנו מענה", מספרת פרידריך. "ואז, בשבוע שעבר זימנו את מנהלת בית הספר לפגישה ונאמר לה שיש שינוי מאחר ויש בעיה עם המבנה של התיכון שאליו לא ניתן להיכנס כרגע. עדכנו אותנו שהקומה התחתונה בבית הספר שלנו שיועדה לג'ימבורי תיחסם, וזו תהיה הקומה של התיכון באופן זמני עד ה1.11. כשגם החצר תשמש כשביל כניסה לבית הספר".
איך הגבתם?
"פתאום הנחיתו עלינו את המכה הזאת, והיינו בהלם, אמרנו שזה לא מקובל עלינו. זו החלטה מאוד קיצונית לשכן תיכון עם כיתות א'-ב'. קודם כל ההחלטה הזו משנה את מבנה בית הספר. לא יהיו לילדים דברים בסיסיים. חלקם ילדים שרק סיימו גן, ילדים שצריכים מרחבים, חצר והם עוברים למצב שלא יהיה להם את זה. בנוסף, הורים רבים חוששים מכך, שהילדים הקטנים יהיו חשופים לשיח ולהתנהלות של הבוגרים. יש סיבה שיש הפרדה בין בית ספר יסודי, חטיבה ותיכון, זו התנהלות שונה".
מה אתם מתכוונים לעשות?
"אנחנו מבקשים מהעירייה למצוא פתרון לתיכון, ולשכן אותו במקום אחר. אנחנו בסך הכל מבקשים את מה שהובטח לנו בסיור. אם ההחלטה תישאר, שנת הלימודים לצערנו לא תיפתח. ההורים לא מוכנים לשלוח את הילדים שלהם למצב כזה ב-1 בספטמבר".
2 צפייה בגלריה
(רז שגיא. צילום: באדיבות שגיא)
מי שהצטרף להורים, שהציפו את הרשתות החברתיות בביקורת כלפי העירייה, היה יו"ר האופוזיציה, רז שגיא, שכתב: "מישהו החליט לשלב 210 תלמידי כיתות א' ו-ב' מבית הספר צומח a באותו מבנה עם 5 כיתות י' של תיכון 'שחקים'. אני באמת לא יודע מה לומר".
שגיא אף הפנה שאילתא לראש העירייה, בה כתב בין היתר כי :"תלמידי תיכון 'צומח שחקים', עברו אף הם טלטלות רבות בשלוש השנים האחרונות והועברו ממבנה למבנה, מבלי להזכיר את התמודדותם עם תקופת הקורונה...הכנסת תלמידי התיכון למבנה בית הספר, גורם להוצאה מחוץ לתחום של שתי חצרות וחדר ג'ימבורי עבור התלמידים הצעירים. בנוסף, הבנייה הארעית בתוך המבנה (קירות גבס) שנועדה לתת מענה מהיר להפרדה בין תלמידי התיכון, לבין תלמידי בית הספר, לא ברור האם עומדת בדרישות הבטיחות וכיבוי האש..".

עיריית ראש העין: תהיה הפרדה מלאה

מעיריית ראש העין נמסר: "ראש העין היא עיר בצמיחה. בעיר נפתחים מדי שנה מוסדות חינוך בהיקפים גדולים. בשנת הלימודים הקרובה, ייפתח בעיר תיכון "שחקים" חדש. מבנה התיכון הינו ייחודי ובנייתו מורכבת. לכיתות התיכון יועדו שתי קומות, אולם בהתאם להערכות המצב של הנהלת העירייה עם הגורמים המקצועיים בשטח, ומתוך אחריות ודאגה לביטחון התלמידים, התקבלה החלטה כי תלמידי התיכון ייכנסו למבנה החדש ב-1.11.22.
"לפיכך, במשך החודשיים הראשונים לפתיחת שנת הלימודים, התלמידים ילמדו באופן זמני בקומה התחתונה במבנה בית הספר הצומח A. יודגש כי תהיה כניסה נפרדת לתלמידי צומח A ותלמידי התיכון, ותהיה הפרדה מלאה במשך כל שעות הלימודים בין שלבי הגיל. מובהר כי כל התשתיות ללימוד מיטבי ולרווחת תלמידי בית הספר צומח A, כולל חצרות ומרחבי פנאי יעמדו, לרשות התלמידים".