צעד נוסף בדרך להקמת מבנה חדש לישיבת ההסדר "אורות משה" בראש העין: לאחר שנים רבות של מחלוקות ודיונים משפטיים, נערך ביום חמישי שעבר טקס הנחת אבן פינה לישיבה ברחוב נתן שאול שבתפר השכונות גבעת הסלעים וצה"ל. המתנגדים לתכנית לא מוותרים בשלב זה וממתינים לדיון בבית המשפט העליון שאמור להיערך בחודש יולי.
1 צפייה בגלריה
ישיבת אורות משה
ישיבת אורות משה
ישיבת אורות משה
(צילום: אדיבות דוברות איגוד ישיבות ההסדר)
קראו גם:
כזכור, הקמת המבנה החדש לישיבה הפועלת היום ברחוב עופרה מוזס ומונה כ-90 תלמידים, לוותה במחלוקות רבות ובהליכים משפטיים. באוגוסט אשתקד אישרה העירייה הקצאה להקמת ישיבת ההסדר בשטח הסמוך לבית העלמין העירוני, ברחוב נתן שאול. על פי ההחלטה, הישיבה שמשלבת לימודים תורניים ושירות משמעותי בצה"ל, תועתק לשטח שישתרע על פני 1,250 מ"ר.
הדיון בישיבת המועצה בזמנו היה רווי יצרים ומחלוקות אף בין חברי הקואליציה עצמם. הטענות המרכזיות כנגד ההחלטה שהתקבלה הן כי יש לדאוג ראשית לתושבי העיר ולא לתלמידים שיגיעו מחוץ לעיר. כמו כן, נטען על ידי תושבים כי בשכונת גבעת הסלעים ישנם לא מעט מוסדות דת ביניהם בתי כנסת וכולל.
לקראת סוף חודש אוקטובר 2020, הגישו 15 תושבי גבעת הסלעים באמצעות עורכת הדין שרי סלע, עתירה לבית המשפט המחוזי מרכז נגד ההקצאה בטענה כי מדובר בהחלטה בלתי מידתית, בלתי סבירה ורווית פגמים, אשר התקבלה לטענתם בניגוד לנוהל הקצאת קרקעות ומבנים של משרד הפנים. אלא שעתירה זו נדחתה על ידי שופט בית המשפט המחוזי, אורן שוורץ, שציין כי "משמצאנו כי הליך ההקצאה התנהל באופן תקין ובהתחשב בשיקול הדעת הרחב שמוקנה לרשות המקומית בהקצאת קרקע לצורכי ציבור, אין עילה שבית המשפט יתערב בהחלטה".
לפני כחודשיים, נחתם חוזה הקצאה בין הישיבה לעירייה, ובכך היה אמור להגיע לסיומו הליך בו קיבלה הישיבה לרשותה שטח להקמת בניין הקבע. אלא שבתווך ערערו המתנגדים לבית המשפט העליון ובחודש יולי הקרוב צפוי להתקיים דיון בנושא. למרות זאת, כאמור, ביום חמישי שעבר נערך בשטח המתוכנן טקס הנחת אבן פינה בו נכחו בין היתר ראש העירייה, חברי מועצה, רבני קהילות ובכירים בהנהלת הישיבה.
"באנו לראש העין כדי לתת, באתי להחזיר לעיר שבה גדלתי את מה שקיבלתי כילד וכנער מתבגר בעיר", אומר ראש הישיבה, הרב גלעד חלא. "באנו להיות חלק מהמרקם החברתי ומפסיפס האוכלוסייה הנמצאת בראש העין ולהוסיף את האור של תורת הרב קוק ורבניה הגדולים של הציונות הדתית. אנו שמחים לראות את בוגרנו משתלבים בחיי המעשה, תוך שמירה על הרוח התורנית והערכית אותה למדו וספגו בבית המדרש. אנו רואים את בוגרינו מקימים משפחות, לומדים לימודים גבוהים ומשתלבים בכל רבדי העשייה בארץ. הצלחתם היא התגשמות החזון שלנו – בניית קומת האדם הישראלי".
ראש העירייה שלום בן משה ציין: "הייתה לי הזכות להניח אבן פינה לישיבת ההסדר 'אורות משה' הראשונה בעיר. ישיבת הסדר היא ישיבה המשלבת לימודים תורניים גבוהים ושירות בצה"ל במסגרת דתית. מדובר בטובי בניה של המדינה ומלח הארץ, שמשרתים בתפקידי חוד וליבה בצבא הגנה לישראל. הנחיתי את הגורמים המקצועיים לקדם ככל הניתן את כל הבירוקרטיה ולאפשר את בניית ישיבת ההסדר במהרה".
מי שתקפה את ההחלטה על קיום הטקס ולמעשה את קידום התכנית היא עורכת הדין ותושבת העיר שרי סלע, שמייצגת את התושבים המתנגדים לתכנית. "אישור הסכם מול העמותה טרם החלטה של בית המשפט העליון הינה מההחלטות חסרות האחריות והגרועות ביותר שיכולה מועצת עירייה לקבל", אמר. "העיר אינה עשירה בשטחי ציבור ולחברי המועצה קסם לקרוץ לפלג מסויים של בוחרים גם בסיכון הקופה הציבורית וגם בסיכון קרקעותיה הפנויות של העיר. נדמה שלא ניתן לרדת לעליבות נמוכה מזו שהפגינו חברי המועצה".
מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "טענות המתנגדים, לרבות הטענה לפיה הקמת המבנה מסכנת את השטחים העירוניים, נבחנו על ידי בית המשפט המחוזי מרכז במסגרת עתירה מנהלית שהוגשה על ידם ונדחו בזו אחר זו בפסק דין מנומק מהטעם שלא היה בהן כל ממש.
"ערעור על פסק הדין הנ״ל תלוי ועומד בבית המשפט העליון. העירייה שבה על עמדתה כי בוצע הליך תקין בהתאם להוראות הדין כפי שקבע בית המשפט המחוזי מרכז בפסק דינו".
כל העדכונים - חדשות ראש העין