רשמו לפניכן: בתחילת חודש נובמבר תגיע לראש העין – ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן, שנועדה לצמצם פערים בהיענות לבדיקת הממוגרפיה, החשובה לגילוי מוקדם של סרטן השד, בדיקה שבכוחה להציל חיים.
מהי בדיקת ממוגרפיה?
ממוגרפיה הינה בדיקת רנטגן מהירה של השדיים. מדובר בבדיקת סריקה לא פולשנית. מטרתה, לגלות את סרטן השד בשלב המוקדם, בו יש שינויים ממאירים התחלתיים בשד כגון גושים קטנים שאינם ניתנים למישוש.
על פי סקר של ארגון הבריאות העולמי עולה, כי ישראל עומדת בראש הטבלה האירופאית מבחינת שיעורי ביצוע הממוגרפיה. מאז תחילת פעילותה של הניידת צומצם בצורה משמעותית הפער בין המגזרים השונים בזכות הנגישות לבדיקת הממוגרפיה בקרב נשים המתגוררת בפריפריה.
מי צריכה להיבדק?
  • לאישה מעל גיל 50 – מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה פעם בשנתיים.
  • לאישה מעל גיל 40 עם 'היסטוריה משפחתית' – מומלץ להיבדק פעם בשנה, או קודם לכן על פי המלצת רופא.
  • לנשים נשאיות המוטציות BRCA1/2 – זכאות לבדיקת MRI.
  • לכל אישה – מומלץ להיות ערה לשינויים בגופה ובשדיה ובמידה וחלו כאלה, לפנות לרופא מומחה ולהתעקש על בירור טיבם.
כיצד פועלת ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן?
ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן מופעלת ע"י צוות מקצועי של רשת בתי החולים אסותא אשר אחראי לביצוע בדיקות האבחון והפענוח. צוות הניידת מורכב מנשים בלבד. הניידת הינה מרווחת ומאפשרת נוחות מלאה. בניידת יש חדר בדיקה המצויד במכשיר ממוגרפיה. ביצועיה נמצאים תחת תוכנית בקרת איכות של משרד הבריאות, הפועלת במימון האגודה למלחמה בסרטן. בניידת חדרי הלבשה המציעים פרטיות מלאה לאישה והיא מעוצבת בצבעים המשרים אווירה נוחה ונעימה.
מדי שנה, כ–20 אלף נשים מבצעות את הבדיקה בניידת הממוגרפיה, המגיעה לאזורי פריפריה חברתית וגיאוגרפית ולכ – 80 יישובים ברחבי הארץ.
כיצד מתבצעת הבדיקה?
ממוגרפיה הינה בדיקת רנטגן מהירה של השדיים. זוהי בדיקת סריקה המיועדת לנשים ללא סימפטומים מוקדמים. מטרתה, לגלות את סרטן השד בשלב המוקדם, בו יש שינויים ממאירים התחלתיים בשד כגון גושים קטנים שאינם ניתנים למישוש. לאחר מילוי הפרטים, הנבדקת תתבקש להיכנס לחדר ההלבשה ולפשוט את הבגדים העליונים. טכנאית רנטגן תסייע לנבדקת להתמקם מול המכשיר. הבדיקה עצמה אורכת מספר דקות.
אילוסטרציה. צילום: shutterstockאילוסטרציה. צילום: shutterstock
אילוסטרציה. צילום: shutterstock
(אילוסטרציה. צילום: shutterstock)
כמה זה עולה?
הבדיקה הינה ללא תשלום וניתנת כחלק מסל הבריאות, לנשים בגיל המתאים כחלק מהתוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד שהוקמה ביוזמת האגודה למלחמה לסרטן ומופעלת כיום בשיתוף עם משרד הבריאות וכל קופות החולים.
איך מגיעים לבדיקה?
הבדיקה בניידת הממוגרפיה מתבצעת על ידי יצירת קשר של צוות המרפאה של קופת החולים, אליה אמורה להגיע הניידת, עם הנבדקות הפוטנציאליות, ומזמינים אותן להגיע להיבדק במועד המתוכנן, כך שנשים בגיל המתאים, תקבלנה הזמנה הכוללת תאריך ושעת בדיקה, זאת בהתאם למועד בו תפעל הניידת ביישובן. לקבלת פרטים נוספים יש לפנות לסניף קופת החולים.
חווי שיקיאר, יו"ר סניף ראש העין של האגודה למלחמה בסרטן מסרה כי: "אני קוראת לציבור הנשים לקחת אחריות על בריאותן ולגשת להיבדק על פי ההמלצות. בהזדמנות זו אני מזמינה את תושבי ראש העין שרוצים להתנדב למען האגודה למלחמה בסרטן לפנות אליי לטלפון שמספרו 052-2781324. בקרוב גם יערך מבצע הקש בדלת ואנחנו נמצאים בעיצומו של גיוס מתנדבים חדשים, אז נשמח שתצטרפו אלינו".
הניידת תגיע לראש העין ב - 1 בנובמבר (יום שישי) וב-3 בנובמבר (יום ראשון).