בשנים האחרונות הפכה מכבי פתח תקוה ליצרנית כישרונות מהגדולות בארץ עם מספר אקזיטים מרשימים - מנור סולומון נמכר לשחטאר דונייצק והיום מככב בפולהאם האנגלית, ליאל עבדה נמכר לסלטיק ותאי בריבו מחורר רשתות במדי וולפסבורגר האוסטרית.
2 צפייה בגלריה
אוריין גורן
אוריין גורן
אוריין גורן
(צילום: פרטי)
אלא שלצד השמות הגדולים האלו יתכן והלוזונים יוכלו לספר בעוד כמה שנים על כישרון גדול לא פחות ששיחק אצלם, כשהנער אוריין גורן חתם לאחרונה במועדון הפאר ברצלונה כשהוא בן 13.5 בלבד.
עד כמה רחוק יכול להגיע הקשר שהחל לשחק במכבי בגיל 8, ומה הוא צריך לעשות כדי לא לחזור על מקרה גיא אסולין? ניסינו למצוא תשובות לשאלות האלו עם גורמים מקצועיים במכבי פתח תקוה והאקדמיה לכדורגל של ההתאחדות שמשוכנעים שיש המון סיבות לאופטימיות.
לאחר חתימתו של גורן בספרד, אליה כבר עבר בינתיים עם משפחתו הקרובה, פרסמה מחלקת הנוער של מכבי הודעה ברשת החברתית בה נכתב: "באופן רשמי, אוריין גורן, ילד שלנו בן 13.5 חותם בקבוצת הפאר הספרדית. המון בהצלחה אוריין בדרכך החדשה. אין לנו שום ספק שתמשיך להגיע הכי רחוק שאפשר. אוהבים וכבר מתגעגעים".
"כבר מגיל צעיר מאוד, שאוריין הגיע אלינו, ראינו שמדובר בילד איכותי מאוד, וזה גם מה שגרם לנו להקפיץ אותו לשחק עם שנתון בוגר יותר", אומר אופיר לוזון, מנכ"ל המועדון והאחראי על מחלקת הנוער.

2 צפייה בגלריה
אוריין גורן והוריו
אוריין גורן והוריו
אוריין גורן והוריו
(צילום: פרטי)

אילו תכונות מאפיינות את אוריין על המגרש ומחוצה לו?
"מה שמאפיין את אוריין הוא הכישרון המיוחד והצניעות הבלתי רגילה שלו. ילד איכותי מאוד מחוץ למגרש ובתוכו ובהחלט לא רואים ילדים כאלה בכל יום".
את מי הוא מזכיר בסגנון המשחק?
"לא הייתי רוצה להיכנס להשוואות כרגע עם שחקנים גדולים מהעבר. יש לאוריין עוד דרך ארוכה כדי להגיע למקומות האלה".
איך זה מרגיש להוציא נער ממכבי פתח תקוה למועדון פאר עולמי?
"כמועדון שידוע כמקדם צעירים, אין תחושת סיפוק וגאווה גדולה מזו. בנוסף, תמיד חשוב לנו שהילדים האלה יאהבו ויעריכו את המקום שגדלו בו. בשביל אנשי המקצוע שעובדים על טיפוח שחקנים, הגאווה והסיפוק זה יותר מכסף".
איזה עתיד אתה צופה לו? הוא יהיה מנור סולומון או ליאל עבדה הבא ?
"אין לי ספק שברמת האיכות, אוריין בהחלט נמצא בתוך הרשימה המכובדת הזו ויכול להיכנס לרשימת הגדולים של הכדורגל הישראלי".
יש לך טיפים עבורו להמשך הדרך?
"הטיפ העיקרי הוא פשוט להמשיך בדרך שבה הוא נמצא - דרך צנועה ופשוטה, מלווה בעבודה קשה ומקצוענות. אוריין קורץ מהחומר המשובח ביותר, רק שלא יתבלבל בדרך ואין לי ספק שהמסלול שלו יוביל אותו למקומות שהוא חולם עליהם".

כישרון יוצא דופן

בשנת 2020 הוקמה האקדמיה של ההתאחדות לכדורגל במטרה לאתר את הכישרונות הגדולים במדינה בגיל צעיר ולתת להם את התנאים האופטימליים, כך שיוכלו למצות את הפוטנציאל בצורה הטובה ביותר. אחד הילדים שהיו במעקב של האקדמיה והצוותים המקצועיים שלה, הוא אוריין. "הכישרון הטבעי שלו בולט מאוד לעין", מעיד מנהלה המקצועי של האקדמיה, גיא עזורי. "אותו כישרון זה בעצם מה שמבדיל בין שחקנים שמבצעים את הפעולות הבסיסיות בקלות לבין שחקנים שמתקשים יותר. "בנוסף, מה שבולט אצל אוריין זו האישיות שהוא מביא למגרש. הוא עובד קשה, ויש לו שילוב של תכונות שיחד מהוות פוטנציאל גבוה".
מה מאפיין את צורת המשחק שלו?
"יש לו נתונים טובים, הוא עובד קשה, חכם מאוד, שחקן שמשחק לא רק שהכדור אצלו אלא עושה הרבה תנועה גם ללא כדור. אוריין יכול לשחק במגוון תפקידים בקישור, יש לו טכניקה ורמת ביצוע גבוהות וחושב התקפי. הפעולות שלו בוגרות מבחינת יעילותן. כל אלו דברים שחשובים בגילים האלו. יחד עם זאת הוא צעיר מאוד עדיין והדרך עוד ארוכה".

קראו גם:

עד כמה הכישרון שלו יוצא דופן?
"בחתך גילאים הזה הוא כשרון בולט מאוד. אוריין שחקן מאוד מעניין עם הפוטנציאל העתידי שלו. אם זה שחקן של פעם בדור? רק העתיד ייתן לנו את התשובות. עברתי מאות ואלפי שחקנים צעירים בקריירה שלי, היו שחקנים ברמות הגבוהות ביותר שלא יצא מהם כלום ושחקנים פחות מוכשרים שעשו קריירה גדולה. קשה מאוד לנבא בשלב הזה. בסופו של תהליך, השילוב של האישיות עם הכישרון הוא שיקבע כמה רחוק יגיע".
הוא עזב את כל מה ומי שהכיר ועבר עם משפחתו למדינה זרה, זה לא קל.
"בגיל כזה אתה צריך את התמיכה ואת האנשים הקרובים אליך כי לבד זה מאוד קשה על גבול הבלתי אפשרי. ברגע שיש לך תמיכה אז יותר קל לך לעבור את המכשולים שאתה עובר בסביבה חדשה עם מנטליות אחרת, והוא יצטרך להתחבר כמה שיותר מהר למנטליות הזו. כאן הוא יימדד עד כמה האישיות שלו חזקה כדי להתמודד עם הדברים האלה".
לדעתך הוא בחר נכון כשבחר ללכת לברצלונה?
"שאלת מיליון הדולר. זה כמו ששאלו על אוסקר גלוך אם בחר נכון כשהלך לזלצבורג. העתיד יגיד אם זה נכון או לא. הנבואה ניתנה לשוטים, ואין נוסחה חד משמעית".
הדעה הרווחת היא שברגע שיש הרבה כישרונות בקבוצה, ובברצלונה לא חסרים כאלו, יותר קשה להביא את היכולת האישית לידי ביטוי.
"אני מאמין ששחקנים טובים עם אישיות חזקה לא נעלמים לשום מקום, ואני רוצה להאמין שגם אוריין כזה".
שחקן ישראלי נוסף שהגיע בעבר למחלקת הנוער של ברצלונה כהבטחה גדולה הוא גיא אסולין, שאמנם הספיק לרשום הופעה אחת רשמית בקבוצה הבוגרת של המועדון ואף שיחק במספר משחקי ידידות, אך מאז הקריירה שלו הלכה ודעכה והוא מצא את עצמו נודד בין קבוצות מהליגות הנמוכות באירופה.
כדי שהקריירה של אוריין תתפתח אחרת, אומר עזורי כי "הוא צריך להיות רגוע ולהנות מהכדורגל ומהתהליך. אנשים לפעמים שוכחים שמדובר בחבר'ה צעירים וצריך להנות מהדרך ומכל אימון. קריירה של כל שחקן מלאה גם במהמורות, פציעות ותקופות פחות טובות, וכאן לקשיחות המנטלית יש משמעות גדולה. צריך לדעת להתנהל בכל סיטואציה. את גיא אסולין אני לא מכיר אישית כדי לדעת מה לא עבד אצלו".
לדעתך, יש לו את האופי להצליח?
"נראה שכן. בפוטנציאל הוא יכול להגיע לרמות הגבוהות, אבל מה יהיה איתו? נצטרך לערוך ריאיון נוסף עוד שלוש־ארבע שנים".