ילדותו של משה תורג'מן מאלעד ושל תשעת אחיו התנהלה בצל מחלת הסוכרת ממנה סבל האב. האב נפטר בגיל 57 בלבד מהמחלה, ומשה החל להרהר בכך שעליו לעשות שינוי בחייו אם ברצונו לחיות חיים ארוכים.
"ידעתי תמיד שכל המשפחה נושאת את הגן הסוכרתי", הוא מספר, "ולכן הייתה לנו סיבה ומוטיבציה לשנות את אורח החיים שלנו לאורח חיים יותר בריא עם מודעות לספורט"
לפני כשנה החליט משה שהוא רוצה ללכת עד הסוף עם אורח החיים הבריא. הוא החל להתאמן לבד לריצה, אך כשהבין שלבד זה לא ממש פשוט פנה למאמן מקצועי . הוא שמע מחברים לריצה על ערן שומרון, הבעלים של קבוצות הריצה של ESPORT, שבעצמו עשה שינוי באורח חייו בעקבות משברים אישיים.
כבר למחרת שיחת הטלפון הראשונה בין השניים התייצב משה בפארק הרצליה לאימון ראשון. תוך חמישה חודשים בלבד, צלח משה את מרתון תל אביב, השתתף בחצי מרתון ירושלים, עבר לתחום הטריאתלון וכחלק מתוכנית האימונים לקראת תחרות איש ברזל בטרומר אוסטריה, השתתף משה בתחרות רבע איש ברזל באשקלון.
משה וערן. מהפך בחמישה חודשים | צילום: פרטימשה וערן. מהפך בחמישה חודשים | צילום: פרטי
משה וערן. מהפך בחמישה חודשים | צילום: פרטי
(משה וערן. מהפך בחמישה חודשים | צילום: פרטי)
לאחרונה חזר משה מאוסטריה מתחרות חצי איש ברזל ביחד עם ערן, וכעת השניים נערכים להשתתף בתחרות איש ברזל נוספת בחו"ל.. "זו היתה חוויה מטורפת בשבילי, מעצימה, לא האמנתי שתוך כמה חודשים בלבד אני אשתתף בתחרות אינטנסיבית בעולם כשאני בכושר טוב", מספר משה.
משה סחף אחריו אחיו ואת אשתו , שהתחילה אף היא להתאמן בעקבותיו. "היום אני יודע להגיד שאני הרבה יותר חד בגלל הספורט, אני מתחיל להתאמן מוקדם בבוקר וער הרבה שעות. אני מצליח להתאמן, לעבוד במשרד, לפזר את הילדים למסגרות, ללמוד בבית כנסת ולהתפלל , יש לי זמן להכל".
לדבריו, כשאנשים פותחים איתו שיחת חולין ונושא הריצה ותחרות חצי איש הברזל עולה על הפרק, רבים נדהמים ומרותקים לשמוע איך הצליח תוך זמן קצר. המסר של משה הוא שגם אנשים מהמגזר החרדי יכולים וצריכים להשתלב בכל התחומים, לרבות בתחום הספורט.
"הכל זה בראש מבחינתי בהשגת תוצאות והישגים", הוא אומר. "אם עד לפני חצי שנה לא חשבתי שאני בכלל מסוגל לרוץ 42 ק"מ היום, כמה חודשים אחרי, אני אחרי ריצת 113 ק"מ, שזה יותר ממטורף וכנראה שגם אגיע לאיש ברזל".