שחקני הפועל ומכבי פ"ת כבר חמים לקראת העונה. צילום: סער כרמלי, הפועל פ"תשחקני הפועל ומכבי פ"ת כבר חמים לקראת העונה. צילום: סער כרמלי, הפועל פ"ת
שחקני הפועל ומכבי פ"ת כבר חמים לקראת העונה. צילום: סער כרמלי, הפועל פ"ת
(שחקני הפועל ומכבי פ"ת כבר חמים לקראת העונה. צילום: סער כרמלי, הפועל פ"ת)
הליגה הלאומית תצא הערב (חמישי) לדרך בשעה טובה ומוצלחת ובפעם הרביעית בלבד בהיסטוריה ישחקו בליגת המשנה שתי קבוצות מפתח-תקוה.
לכבוד האירוע המכובד ריכזנו עבורכם את כל הנתונים הסטטיסטיים שחשוב לדעת על שתי הקבוצות יחד וגם על כל אחת לחוד ואם זה לא מספיק - נציג את השאלות הכי בוערות לקראת העונה שבפתח (וכיאה לכלי תקשורת של היום, לא נספק תשובות), ננסה לשער את התסריטים הכי פרועים (וגם את הריאליים) שיכולה העונה הזאת לספק לשתי הקבוצות ונשים זרקור על שחקן שכדאי לשים אליו לב.
בקיצור, קחו משקפת ושנורקל, צללו לתוך המספרים ותקוו, יחד איתנו, שתהיה לנו עונה מוצלחת, מרתקת ומלבבת.
נ.ב.
את הכתבה הזאת אפשר לקרוא בהמשכים. עונה שלמה לפנינו.
קצת על מה שהיה ומה שהווה
כאמור, עונת 19/20' תהיה הרביעית בהיסטוריית הכדורגל הישראלי שבה יש שתי נציגות לעיר פתח-תקוה בליגה השנייה. פעמיים עד כה, היו אלה מכבי והפועל שנאבקו זו בזו על הזכות לחזור לבמה המרכזית. בעונת 1975/76' ירדה הפועל פ"ת בפעם הראשונה לליגה השנייה, שנקראה אז הארצית ועונה לאחר מכן הצטרפה אליה מכבי וכך הפכה עונת 77/78' לראשונה שבה משחקות השתיים בליגת המשנה.
באותה עונה הייתה הארצית חזקה במיוחד, עם קבוצות כמו בני יהודה (סיימה ראשונה), מכבי והפועל פ"ת, הפועל כפ"ס ואפילו מכבי חיפה, שחמש עונות לפני האליפות הראשונה נכשלה במשימת החזרה לליגה הבכירה וסיימה רק במקום השישי.
ארבע קבוצות העפילו לליגה הבכירה באותה עונה והפועל הצליחה לסיים חמישית. מכבי עלתה מהמקום השני יחד עם הפועל כפ"ס, הפועל ראשל"צ וכאמור – בני יהודה.
35 שנים חלפו עד הפעם הבאה שהדרבי נערכה בליגה השנייה, שבינתיים שינתה את שמה ללאומית. בסיום עונת 11/12' נשרו שתי הקבוצות ביחד מליגת העל והצטרפו לרשימה שכללה עד אז את רמת גן, כערים ששתי קבוצות שלהן נשרו מהליגה הראשונה בעונה אחת – הפועל רמת גן ורמת עמידר עשו זאת קודם בעונת 1980/81'.
בעונת 12/13' שיחקו מכבי והפועל יחדיו בליגה הלאומית. כמו בעונת 77/78', גם הפעם מכבי עלתה מיד בחזרה לליגת העל (כשהיא מסיימת הפעם במקום הראשון) והפועל סיימה רק במקום החמישי.
העונה שבפתח תהיה השלישית בה משחקות השתיים בצוותא בליגה השנייה ואם חסרה לכם עונה אחת בספירה, נחזיר אתכם לעונת 68/69', שגם בה שיחקו שתי קבוצות מהעיר בליגה השנייה (ליגה א' צפון). הדרבי הפגיש בין מכבי פ"ת ליורדת הטרייה מהליגה הראשונה – הפועל מחנה יהודה.
חמישה משחקי דרבי בין הפועל למכבי נערכו בליגה השנייה. בשתי העונות, הדרבי הראשון הסתיים בתיקו מאופס ובשתיהן ניצחה מכבי בדרבי השני 0:2. בעונת 12/13' נערך דרבי גם במסגרת הפלייאוף העליון וגם הוא הסתיים בניצחונה של מכבי הפעם בתוצאה 0:3.
המאזן הכולל – שתי תוצאות תיקו, שלושה נצחונות למכבי והפרש שערים 0:7.
אגב, גם העונה, כמו ב-12/13' ייערך הדרבי הראשון במחזור השישי. אז אירחה מכבי, העונה תעשה זאת הפועל.
עוד בקטגוריית הנתונים המשותפים – על הקווים יעמדו שני מאמנים שמעולם לא אימנו בלאומית. עמיר נוסבאום מהפועל יאמן בפעם הראשונה בקריירה, בעוד גיא לוזון עשה זאת עד כה רק בליגת העל, בליגה הראשונה בבלגיה והשנייה באנגליה.
פרט אליהם ניתן למנות עוד שני מאמנים שמעולם לא אימנו בלאומית – איסמעיל עאמר ממ.ס. כפר קאסם וריימונטד אטוולד ההולנדי, שיאמן את בית"ר ת"א/בת ים ואימן עד כה במחלקת הנוער של מכבי ת"א. אם כי סביר להניח שהאימון ברודה ודן האג מהליגה הראשונה בהולנד הכין אותו להתרגשות הגדולה הכרוכה במשחקי שישי בצהריים בלאומית. איתי מרדכי, מאמן נוף הגליל, מחזיק ברזומה שלו עונה אחת בלאומית, כשאימן את מכבי בת ים והשאר הם שועלים ותיקים יחסית בליגה הלאומית.
נוסבאום על הספסל במושבה | צילום: סער כרמלי, הפועל פ"תנוסבאום על הספסל במושבה | צילום: סער כרמלי, הפועל פ"ת
נוסבאום על הספסל במושבה | צילום: סער כרמלי, הפועל פ"ת
(נוסבאום על הספסל במושבה | צילום: סער כרמלי, הפועל פ"ת)
הפועל פתח-תקוה
תורת המספרים:
כנראה שזה כבר לא נשמע כל כך מופרך, אבל הפועל פ"ת פותחת עונה מספר 13 בתולדותיה בליגת המשנה. העונה שבפתח תהיה החמישית ברציפות של הקבוצה בלאומית, רצף שעמד עד לפני שנתיים על שלוש עונות ברציפות. רק שלוש מתוך 12 העונות הסתיימו בעליית ליגה.
עוד קצת נתונים שיבאסו אתכם, אוהדי הפועל? בעונה שעברה סיימה הקבוצה במקום הנמוך בתולדותיה, המקום העשירי, אם כי הוא נתפס כהישג מסוים לאור הפירוק והפחתת 11 הנקודות ממאזנה. אולם בכל אחת מארבע העונות האחרונות הפועל השוותה את המיקום הנמוך ביותר בו סיימה אי פעם (שתי העונות הראשונות ברצף, בהן סיימה הפועל במקום השישי, כפי שעשתה ב-82/83') או קבעה שיא שלילי חדש (מקום תשיעי ב-17/18' ועשירי בעונה שעברה).
אולם הנתון הכי חשוב, ככל הנראה, שקשור להיסטוריית המועדון וגם לעתידו – תהיה זאת העונה הראשונה שהפועל פותחת כשעמותת "הכחולה" שהקימו אוהדיה היא גם הבעלים שלה. הפעם הראשונה בישראל שאוהדים רוכשים את קבוצתם. וכיאה למי שנהנית מעדנה ניהולית אחרי שנים של כאוס, הייתה הפועל לאחת הקבוצות הראשונות שצולחות בשום את הבקרה התקציבית, בעונה בה כמעט חצי ליגה הייתה בצרות צרורות בהקשר הזה.
הפועל תפתח את העונה ביום שני בחוץ מול הפועל עפולה ולפחות סטטיסטית היא יכולה להיות אופטימית (מעבר לעובדה שהפועל נמצאת בבלאגן ניהולי לא קטן).
הפועל לא הפסידה במחזור פתיחה בששת העונות האחרונות – ארבע עונות נפתחו עם ניצחון (כולל שתי האחרונות) ושתיים נפתחו בתיקו – מול רעננה (12/13') ונתניה (16/17'). שני המשחקים נערכו בפ"ת ושתי היריבות העפילו לליגת העל בסיום העונה.
ב-12 מחזורי פתיחה בליגה השנייה השיגה הפועל שישה ניצחונות, שלוש תוצאות תיקו ושלושה הפסדים (רק אחד מהם בבית). במחזור השני תארח הפועל את רמה"ש והסיכויים בו נוטים מאוד לטובתה, עם שמונה ניצחונות, שתי תוצאות תיקו ושני הפסדים במחזור השני של משחקיה בליגה השנייה.
מתן גושה (בלבן) מול תאי בריבו ממכבי. הכוח הצעיר בשתי הקבוצות. צילום: סער כרמלי הפועל פ"תמתן גושה (בלבן) מול תאי בריבו ממכבי. הכוח הצעיר בשתי הקבוצות. צילום: סער כרמלי הפועל פ"ת
מתן גושה (בלבן) מול תאי בריבו ממכבי. הכוח הצעיר בשתי הקבוצות. צילום: סער כרמלי הפועל פ"ת
(מתן גושה (בלבן) מול תאי בריבו ממכבי. הכוח הצעיר בשתי הקבוצות. צילום: סער כרמלי הפועל פ"ת)
הפועל הפכה להיות אחת הקבוצות הוותיקות בלאומית ועל כן תפגוש העונה לראשונה במסגרת הליגה רק שתי קבוצות - הפועל אום אל פאחם (בעבר פגשה את מכבי אום אל פאחם) ומ.ס. כפר קאסם. בגביע כבר פגשה בעבר את השתיים – בעונה שעברה הודחה בידי כפר קאסם (1:0) וב-92/93', החלה את המסע הכושל לשמירה על הגביע בניצחון קשה בחוץ מול הפועל אום אל פאחם (בגלגולה הקודם) ששיחקה אז בליגה א'. הפועל נזקקה להארכה כדי להפוך פיגור משער מוקדם של עלי סלים כדי לנצח 1:2 משערים של עוז אליה (דקה 83) ודני ניראון (103).
הפועל פגשה בעבר את בני סכנין בליגת העל, אבל העונה תפגשנה השתיים לראשונה בליגה הלאומית.
על הקווים יעמוד עמיר נוסבאום, שיחגוג בקרוב יום הולדת 39. רק מאמן אחד, בני בן זקן מהפועל ר"ג, צעיר ממנו. המאמן המבוגר ביותר – פליקס נעים מהפועל עפולה בן ה-59. שמעון הדרי מאום אל פאחם צעיר ממנו בשנתיים.
ומה לגבי הסגל? הוא אמנם צעיר יחסית, אבל בניגוד למאמנו, ניסיון בלאומית יש לרוב שחקני הסגל. הקלישאה על "מכירים את הליגה", בהחלט רלוונטית להפועל
למעשה, רק ארבעה שחקנים שיחקו בעבר בליגת העל – יעקב אבבה במדי הפועל חדרה, נפתלי בלאי שיחק במדי מכבי נתניה, כמו עומר בוארון (שרשם שלוש הופעות כמחליף), ברק לוי (מכבי ת"א ונתניה) ועוז פרץ (ששיחק בעונות 14/15 ו-15/16 במכבי פ"ת והפועל עכו ובעונה שעברה הוסיף שלוש הופעות בהפועל חדרה).
פרט לארבעת השחקנים שעולים מקבוצת הנוער (ים בן יהודה, מוחמד אגבארייה, יקיר נתן ומתן גושה הסר פר), רק ארבעה שחקנים בסגל לא שיחקו בעונה שעברה בלאומית – אבבה ובלאי ששיחקו בליגת העל ויוסף עוודי ובר איבגי שהיו בליגה א'.
אוהדי הפועל שעשו היסטוריה והפכו לבעלים. צילום: סער כרמלי, הפועל פ"תאוהדי הפועל שעשו היסטוריה והפכו לבעלים. צילום: סער כרמלי, הפועל פ"ת
אוהדי הפועל שעשו היסטוריה והפכו לבעלים. צילום: סער כרמלי, הפועל פ"ת
(אוהדי הפועל שעשו היסטוריה והפכו לבעלים. צילום: סער כרמלי, הפועל פ"ת)
השאלות הבוערות:
  1. האם אנחנו בפני עונה היסטורית, שבה יעסקו אוהדי הפועל אך ורק בכדורגל?
  2. במידה ויבקיע בדרבי, האם עוז פרץ יחגוג את כיבושו?
  3. האם יהפוך בר נאווי, פצצת כישרון שממתינה לגיל 16.5 בכדי שיוכל להתחיל לשחק עם הגדולים, למנור סולומון של הפועל?
התסריטים
האופטימי:
הטריו ההתקפי (פרץ-סוקונה-בוארון) מפציץ 45 שערים, עמית מזרחי מסיים את העונה כמלך הבישולים וממריא בסופה בחזרה לליגה הספרדית. רם לוי זוכה לזימון בכורה לנבחרת ועמיר נוסבאום דוחה הצעה לשוב כמאמן ראשי להפועל ב"ש.
עמותת האוהדים מגיעה ל-5000 חברים ומספר כפול מגיע למחזור הסיום בו מנצחת הפועל בדרבי וחולפת על פני יריבתה בדרך למקום השני. מצליחה להדיח סוף סוף יריבה מליגה א' בגביע המדינה ומפסידה בפנדלים להפועל ב"ש ברבע הגמר. לראשונה מאז 1991 תשחק הפועל בעונה הבאה בליגה גבוהה יותר משל מכבי פ"ת.
הפסימי
השלישיה ההתקפית מספרת שלישיית שערים, ברק לוי סופג בצרורות, הצעירים נבהלים מגודל המעמד, ה"כחולה" נשארת עם 200 חברים ועמיר נוסבאום מבקש מקלט מדיני אצל החבר ברק מבאר-שבע.
הפועל מודחת על ידי בני מושריפה מליגה ג', במשחק הקאמבק המרגש של נסים אגברייה לתפקיד המאמן ונשארת בליגה במחזור האחרון, בערך חודשיים אחרי שמכבי מבטיחה את העלייה מהמקום הראשון.
הריאלי – אם יצלחו תכניות הצוות המקצועי להנחית בהפועל עוד קשר מוצלח ושחקן הגנה נוסף, הפועל בהחלט מציבה את אחד ההרכבים הפותחים הכי טובים בליגה. עם תמיכה של הקהל הכי גדול בליגה, שהוא גם הבעלים, עם שקט תעשייתי ואם לא יצוצו "הפתעות" ניהוליות לא ידועות, הפועל בהחלט יכולה לראות עצמה מכוונת גבוה. עיקר הבעיה נמצאת בעומק. הספסל של הפועל מתבסס בעיקר על בוגרי מחלקת הנוער ומוכשרים ככל שיהיו, נראה שזוהי נקודת התורפה של הפועל. המשמעות היא שהקבוצה תתקשה להתמיד במאבקי הצמרת בעונה ארוכה כל כך ותזדקק להרבה בריאות בסגל בכדי להפתיע. מקומות 4-8 נראים ריאליים ועם שילוב נכון של שחקנים צעירים, תונח תשתית לעונה שאחרי, שתוכל להסתיים גבוה יותר.
שימו לב ל: מתן גושה הסר פר– הבלם הצעיר, שחגג לאחרונה 20, לא היה אמור להיות באנקר בהרכב של נוסבאום, אלא גיבוי צעיר ומקומי. אולם מהרגע שעלה על כר הדשא הוכיח שהוא בהחלט ראוי. קשוח, חזק, ממעט לטעות. הפתעה גדולה.
בעוד שבועיים יוכלו אוהדי הפועל להתחיל ליהנות מכשרונו העצום של בר נאווי, התקווה הגדולה של המועדון, שכבר מתאמן עם הבוגרים ומחכה לגיל 16.5, הגיל המינימלי הדרוש לשחקן בקבוצה בוגרת, בכדי להתחיל לקיים את ההבטחה הגדולה הטמונה בשחקן הכנף.
מכבי פתח-תקוה
תורת המספרים
מכבי פ"ת תפתח הערב את עונתה התשיעית בליגת המשנה. המיקום הכי נמוך בו סיימה היה השישי בעונת 89/90'. פרט לעונה זו ולעונה שקדמה לה, בה סיימה במקום השלישי, בשש העונות האחרות מכבי לא סיימה במקום נמוך יותר מהשני בליגה השנייה.
יצויין כי אחת העונות – 66/7/8 הייתה למעשה עונה כפולה והייתה זאת גם העונה היחידה בה מכבי הפכה לקבוצה השלישית בעיר, אחרי הפועל ומחנה יהודה ששיחקו בליגה הראשונה. עונה לאחר מכן שיחקה, כאמור, מכבי עם מחנה בליגה א' והעפילה בפעם הראשונה לליגה הבכירה מהמקום הראשון במחוז הצפוני.
מכבי ירדה גם בסיום עונת62/63' (בה זכתה הפועל באליפות האחרונה שלה), אולם הירידות הוקפאו. מכבי זכתה מן ההפקר גם בסיום עונת 74/5', כשסיימה אחרונה אולם הוחלט על הקפאת הירידות והגדלת הליגה הבכירה.
גיא לוזון. צילום: קובי קואנקסגיא לוזון. צילום: קובי קואנקס
גיא לוזון. צילום: קובי קואנקס
(גיא לוזון. צילום: קובי קואנקס)
מכבי עלתה לליגה הראשונה גם בסיום עונת 71/72' (שחקן הקבוצה, יצחק זלצר מוכתר למלך שערי ליגה א' עם 29 שערים), 77/78', 90/91' ובפעם האחרונה בסיום עונת 2012/13'. השהות הארוכה ביותר בליגה השנייה הייתה בסוף שנות השמונים וראשית התשעים, אז שיחקה במשך שלוש עונות ברציפות בליגה הארצית. אחרי הירידה הראשונה, בעונת 65/66 שיחקה שתי עונות (ולמעשה, כאמור, שלוש) בליגה א'. בשאר הירידות עלתה בתוך עונה.
מכבי תוסיף לרשימת היריבות שפגשה בליגה שלוש שמות חדשים – הפועל אום אל פאחם, מ.ס. כפר קאסם והפועל קטמון. את רמה"ש וסכנין תפגוש מכבי בפעם הראשונה בליגה הלאומית. הפעם האחרונה בה נפגשו מכבי פ"ת והפועל במסגרת הליגה השנייה הייתה בעונת 71/72', כשלליגה קראו ליגה א' ועכו סיימה כסגניתה של מכבי במחוז צפון. המשחק בין הפועל ר"ג למכבי נערך בפעם האחרונה בליגה השנייה כשזאת נקראה הליגה הארצית, עונת 90/91', בסיומה העפילה מכבי לליגה הבכירה (הלאומית) מהמקום הראשון ור"ג סיימה שלישית.
כפי שציינו, ניסיון בליגה הלאומית נחשב לאחד האלמנטים החשובים ביותר בקבוצה עם שאיפות לברוח מהליגה הקשה כל כך. למכבי יש אולי יתרון איכותי, אבל את הליגה הלאומית מכירים שחקניה אך בקושי. גיא לוזון, כאמור, יאמן לראשונה בליגה.
מבין שחקני הסגל, רק שלושה שיחקו בעונה שעברה בלאומית – החלוץ דור חוגי ששיחק בהפועל ר"ג, והשניים שייאבקו על עמדת המגן הימני – תומר לוי (הפועל אשקלון) ודניאל בוסי (קטמון).
עונה שנייה בלאומית - עליה שנייה לליגת העל? אלי בבאייב חותם במכבי. צילום: באדיבות המועדוןעונה שנייה בלאומית - עליה שנייה לליגת העל? אלי בבאייב חותם במכבי. צילום: באדיבות המועדון
עונה שנייה בלאומית - עליה שנייה לליגת העל? אלי בבאייב חותם במכבי. צילום: באדיבות המועדון
(עונה שנייה בלאומית - עליה שנייה לליגת העל? אלי בבאייב חותם במכבי. צילום: באדיבות המועדון)
לוי הוא השחקן הכי מנוסה בליגה, והוא משחק בה ברציפות מאז עונת 2013/14'. את העונה הנוכחית פתח בהפועל ת"א, אבל לא רשם בה הופעות.
מלבדם, רק לחמישה שחקנים נוספים יש הופעות בלאומית – אלי בבאייב, הרכז מאזרבייג'אן רשם עונה אחת עם הפועל רעננה (12/13).
לידור כהן, שבאותה עונה שיחק במדי מכבי פ"ת ויחד עם בבאייב וחוגי, שעשה זאת עם הפועל ת"א, הם היחידים שחגגו עלייה מהלאומית.
לצחי גיגי יש שתי הופעות במדי הפועל אשקלון ב-2010 ויוסי גינזבורג היה שוערה של הכח עמידר ר"ג בעונת 14/15', שירדה לליגה א'. עידו דווידוב פותח עונה שלישית בלאומית, אחרי שנתיים בעפולה ורמה"ש, האחרונה שבהן – 15/16'.
שימו לב אליו. ליאל עבדה. צילום: ריאןשימו לב אליו. ליאל עבדה. צילום: ריאן
שימו לב אליו. ליאל עבדה. צילום: ריאן
(שימו לב אליו. ליאל עבדה. צילום: ריאן)
השאלות הבוערות
  1. מי ינצח בדו קרב המשפחתי, שבעברו האחד אבי, גיא, נאור ותמיר ובצדו השני – עמוס ובנו עמרי?
  2. איך תיראה ארוחת שבת אצל אם המשפחה בסיום המשחק בין מכבי פ"ת לראשל"צ?
  3. אחרי מנור סולומון, האם אפשר יהיה להוציא אקזיט גם מהליגה הלאומית?
התסריטים
האופטימי:
גיא לוזון נשאר עד סיום העונה, מכבי מפציצה בכפולות של חמש, הצעירים פורחים על הדשא, אבי לוזון פורח ביציע, מכבי עולה בפברואר בפער גבוה מזה שהביא למכבי ת"א את האליפות האחרונה, הופכת לסינדרלה שמגיעה לחצי גמר הגביע ומפסידה רק בפנדלים למכבי ת"א והנוער זוכה בעוד אליפות.
הפסימי:
אבי ועמוס מתקוטטים (מילולית!) ביציע, מכבי מסיימת כל משחק שני בתיקו ומבטיחה את המקום החמישי בטבלה, שלושה מחזורים לסיום העונה ובפיגור תשע נקודות מהמדורגת שנייה, הפועל פ"ת. בדרך היא מודחת מהגביע על ידי הפועל שדרות של אבי פרץ. גיא לוזון נשאר עד סיום העונה.
הריאלי:
למכבי פ"ת יש כבר היום סגל שבהחלט יכול לראות עצמו הטוב בליגה, אולי למעט זה של בני סכנין. בגביע הטוטו זה די חרק, אבל מכבי הוסיפה והתחזקה וסביר שתתחזק לפחות בעוד שחקן התקפה עד סגירת חלון ההעברות. למכבי תקציב גדול משמעותית משאר קבוצות הליגה, מה שיאפשר לה לעשות את התיקונים הנדרשים בינואר, כפי שעשתה בעלייה האחרונה, עם צירופם של עידן שריקי וניל אברבנאל, שהיו הגורמים המשמעותיים בעלייה. בקיצור, זה יהיה כנראה הרבה יותר מאשר לפני שבע שנים, אולי גם קצת מתיש, אבל בסופו של דבר, צריכים לקרות הרבה דברים כדי שמכבי לא תסיים במקומות 1-2. וגיא לוזון יישאר עד סיום העונה.
שימו לב ל:
ליאל עבדה. מבחינת הגיל בו יערוך בכורה בבוגרים, הוא מזכיר את מנור סולומון ויש שאומרים שגם מבחינת כישרון, הפערים לא גדולים. חלוץ נבחרת הנוער הוא מהיר, טכני, חוצפן. כל מה שהוא צריך זה עוד קצת ביטחון וכמה שערים שיהפכו את הקיצוני שעוד לא חגג 18 ללהיט הבא של מכבי פ"ת.