לחלק הראשון בפרויקט ביעור החמץ של "מיינט" ראש העין
מי הוא באמת כפוי הטובה? (אריאל ימיני)
אילי הון זרים, אנשי עסקים כושלים מקומיים, קבוצות רכישה עמומות, קבלנים עם אינטרס נדל"ני שמחליפים צבעים, ברנשים עם רקורד פלילי מפוקפק וגם אחד, קוסם כדורגל בדימוס, שהחליט להעסיק תחת קורת גג ראשל"צית אחת חלק נכבד ממשפחתו הקרובה. בעלי מועדוני הכדורגל שלנו, שלעיתים כלל אינם בעלים, אלא חברי עמותות המציגים עצמם כבעלים, ומנהלים מועדונים עתירי תקציבים ציבוריים, תוך קינה תמידית על אובדן הונם הפרטי בשל ה"תכשיט" הספורטיבי אותו רכשו. "אוי וכמה כפויי טובה האוהדים", יסביר לכם העיתונאי-דובר התורן, "שאתם לא מבינים כמה טוב לכם תחת חסדם של הפילנתרופים אוהבי האדם". אלו שלפעמים, ככה לפעמים, מתפלק להם מבט תועה לכיוון הדשא... ובעצם לכו תדעו, אולי אפשר לבנות עליו זה בניין או שניים.
דורון גלנט. צילום: גיל לרנרדורון גלנט. צילום: גיל לרנר
דורון גלנט. צילום: גיל לרנר
(דורון גלנט. צילום: גיל לרנר)
וכך מפעם לפעם, רק לפעמים, מתגלגל לו הכדורגל לרגליו של בעלי קבוצה שאינו יודע לשמור את האמת בבטן. איזה סתיו שחם כזה, שמתפלק לו איזה משהו נוסח לא צריך להיות עשיר כדי להיות בעלים של קבוצה, וגם אני בכלל לא אוהד את הקבוצה הזו, פשוט התגלגלה לידיי הזדמנות, ומה אני פראייר, מה אני לא אקח? ובזמן שכל עמיתיו ינסו להסות במהרה את הפרחח, שלא יחשוף בטעות את הבלוף, אנחנו נתעצבן מכל שער ואיבוד כדור, מבלי להבין שזה הכל סיפור כיסוי למשהו הרבה יותר ירוק, ולא, אני לא מדבר על הדשא.
מי באמת עליון? (ערן אברהם)
"לכדורגל הישראלי יש יתרון טכני על הכדורגלן האירופאי" שמעתי את האבחנה הזו מפי איש מקצוע ישראלי בכיר, וזו אכן דעה שרווחת בקרב גורמי הכדורגל אצלנו. מיותר לציין שאני ממש לא מסכים עם התובנה הזו.
לפי בדיקה של ד"ר איציק בן מלך, השחקן הישראלי משתלט על כדור ומשחרר אותו בתוך 3.5 שניות בממוצע במחצית הראשונה, כשבמחצית השנייה אותן פעולות נמשכות 5.5 שניות. לשם השוואה – בפרמיירליג משחררים את הכדור בכ-1.5 שניות בממוצע.
השחקן הישראלי יכדרר חצי דרך ורק אז ימסור, בעוד שבאותו מצב, זה האירופאי ישחרר את הכדור בנגיעה ומבלי להתמזמז איתו, בידיעה שהכדור יותר מהיר ממנו וכך גם המשחק זורם יותר מהר. אם זו לא עליונות טכנית, אז מהי בדיוק?
המכדרר המוביל בליגת העל. באירופה הוא ילמד לשחרר את הכדור מהר יותר. מנור סולומון. צילום: ראובן שוורץהמכדרר המוביל בליגת העל. באירופה הוא ילמד לשחרר את הכדור מהר יותר. מנור סולומון. צילום: ראובן שוורץ
המכדרר המוביל בליגת העל. באירופה הוא ילמד לשחרר את הכדור מהר יותר. מנור סולומון. צילום: ראובן שוורץ
(המכדרר המוביל בליגת העל. באירופה הוא ילמד לשחרר את הכדור מהר יותר. מנור סולומון. צילום: ראובן שוורץ)
"ככל שרמת המשחק גבוהה יותר אנו נדרשים למהירות ולדיוק תחת לחץ ולהחזקת כדור קצרה יותר", אומר בן מלך. "כשאין לך הדברים הבסיסיים האלה - אתה לא תצליח ברמה הגבוהה ביותר". מישהו אמר נבחרת ישראל?
ועד שהשחקן הישראלי לא יקבל תכנים כאלו בגיל צעיר, או יצא ללמוד באקדמיה אירופאית, הוא ימשיך לכדרר בפרובינציה.