הכתבה פורסמה לראשונה ב YNET. כתב: עמית קוטלר.
אחרי שסוף-סוף המוניות בנתב"ג חזרו לפעול כסדרן ונכנסה לתוקפה הנחת 12 האחוזים לנוסעים, החלטנו לבחון איפה אנחנו עומדים ביחס לשאר העולם. האם המוניות אצלנו באמת יקרות? או שגם מחיר "המחירון" בנתב"ג הוגן בהשוואה לנעשה בחו"ל?
מוניות בנתב"ג. צילום: מוטי קמחימוניות בנתב"ג. צילום: מוטי קמחי
מוניות בנתב"ג. צילום: מוטי קמחי
(מוניות בנתב"ג. צילום: מוטי קמחי)
דגמנו 13 ערים עמוסות תיירים ישראלים ובכלל, מבייג'ינג ובנגקוק במזרח ועד ניו יורק ולוס אנג'לס במערב, דרך מזרח ומערב אירופה. בכל מדינה בדקנו בראש ובראשונה את המחיר הממוצע למוניות, שאותו הרכבנו מתעריף יום ותעריף לילה (אם יש כזה), תעריף אמצע שבוע ותעריף סוף שבוע, וכן בדקנו בכמה חברות שונות ובאתרי מטיילים.
בכל עיר ציינו גם את המרחק מהשדה המרכזי של העיר ועד לעיר - ובחרנו בנקודה תיירותית או מרכזית ביעד (Gare du Nord בפריז, כיכר טיימס בניו יורק, כיכר פיקדילי בלונדון וכו'). מובן שהפער במחירים נובע בין היתר מהמרחק המשתנה בין שדות התעופה למרכזי הערים (19 ק"מ באמסטרדם לעומת 52 ק"מ בפריז, למשל), אבל כפי שתוכלו לראות גם בדוגמה זו, לא המרחק בהכרח הוא שמכתיב את מחיר הנסיעה.
אז מה מצאנו?
המרחק הגדול ביותר בין שדה התעופה לבין מרכז העיר בקרב הערים שנבדקו הוא בפריז - כאמור, משדה התעופה שארל דה גול יש לנסוע לפריז מרחק 52 ק"מ, נסיעה של כשעה. המרחק הקצר ביותר הוא בין ברצלונה (El Prat) לבין מרכז העיר, 14 קילומטרים בלבד. עם זאת, בפריז תשלמו 140 שקלים למונית ואילו ועל 14 הקילומטרים הקצרצרים של ברצלונה - 156 שקלים.
מובן שאי אפשר להשוות מחירים מוחלטים של נסיעות במוניות ובתחבורה ציבורית בין אזורים שונים בעולם, כשם שאי אפשר להשוות מחירי חופשות ובתי מלון ברחבי העולם בגלל הבדלי השכר ויוקר המחיה. עם זאת, מצאנו כי המונית היקרה ביותר היא בין הית'רו בלונדון לבין מרכז העיר, שעליה תשלמו 230 שקלים, והזולה ביותר היא בבנגקוק, שם יגבו מכם 36 שקלים לנסיעה משדה התעופה למרכז העיר.
התחבורה הציבורית היקרה ביותר היא דווקא לא בלונדון אלא בפריז, שם תשלמו על נסיעה ברכבת משדה התעופה שארל דה גול למרכז העיר 40 שקלים. בבנגקוק ובבייג'ינג תשלמו 12 שקלים בלבד, ואילו נסיעה ברכבת של קייב ממרכז העיר לשדה או להפך תעלה לכם חצי שקל בלבד.
ומה אצלנו? אפשר לומר שאנחנו במקום טוב באמצע. 140 שקלים הוא המחיר הממוצע לנסיעה מנתב"ג למרכז תל אביב, אותו מחיר שתשלמו על מונית בפריז ודומה מאוד לזה שתשלמו באמסטרדם ובברצלונה. בתחבורה הציבורית מצבנו טוב יותר, וניתן לומר שהתחבורה הציבורית בישראל, על אף בעיותיה, זולה. רכבת מנתב"ג לתחנת השלום תעלה לכם 13.5 שקלים, בדומה לבייג'ינג ולבנגקוק.