מי שעובר ברחוב הברון הירש בפתח תקוה, סמוך לשוק העירוני, מתקשה להתעלם מריחות התבלינים המשכרים שמגיעים מכיוון "מלך התבלינים והקפה", עסק משפחתי קטן שפועל במקום כבר 44 שנים.
החנות מוכרת תבלינים בינלאומיים מכל הסוגים לצד סוגי קפה שונים, שקדים ואגוזים. אבל עם כל הכבוד לתבלינים הרגילים - המיוחד בחנות הוא שכאן תוכלו למצוא, לדברי המנהל הוותיק יצחק כהן (54), "תבלינים נגד כישופים ועין הרע וגם לברכה והצלחה".
על השלט שמקדם את פני הבאים לחנות הקטנה והמטריפה הזאת נכתב באותיות קידוש לבנה: "כאן ניתן להשיג חליטת תבלינים אשר יכולה לרפא הרבה מחלות".
לא שאנחנו ממליצים למישהו להסתמך על זה במקום לקחת תרופות בבית המרקחת, אבל בכל זאת עניין אותנו לבדוק קצת יותר לעומק על מה מדובר.
אנחנו מגיעים לחנות שנמצאת ברחוב ברון הירש 26. שעת צהריים, לפני החג הרחוב סואן כמו תמיד באנשים שמגיעים עם סלים עמוסים כל טוב מהשוק. העסק פתוח בכל יום מתשע בבוקר עד שמונה בערב. ביום שישי עד שלוש בצהריים.
נכנסנו לחנות ובין התבלינים מצאנו סוגי פפריקה וכורכום, כמון, פרג טחון, ראס אל חנות והלהיט החדש - "התבלין לכל סוגי הבשר והעוף".
בתוך החנות אנחנו מוצאים את יצחק כהן, שמנהל אותה יחד עם בן דודו איציק. יש בה 20 סוגי תבלינים שונים שמתאים לכל ארוחה. במקום ניתן לרכוש גם סוגי קפה רבים, ביניהם – ערבי, קולמביאני וברזילאי.
יצחק מספר לנו כי "התערובת הסודית, המכילה בין היתר גם ציפורן וכורכום, תעשה לכם טוב על הנשמה".
כמה זמן החנות הזאת נמצאת כאן?
"אבא שלי שלום כהן ודוד שלי אלברט עקירב הקימו את החנות הזאת בשנת 1973", אומר יצחק. "אני ובן דוד שלי איציק מנהלים את המקום הזה מאז שההורים שלנו נפטרו".
לדברי כהן, בגלל המרכולים הגדולים שנפתחו בעשורים האחרונים המכירות קצת נפגעו. הוא זוכר בתור ילד שהיו מגיעים המוני לקוחות לחנות של אביו: "אנשים היו מגיעים לקנות פירות יבשים ותבלינים, אבל גם דברי מיסטיקה שייחודיים לנו".
אביזרי המיסטיקה עליהם מדבר יצחק הם אבנים טובות המשמשות, לדבריו, נגד עין הרע וכישופים: "יש לנו חובי בוכור, שמכיל תערובת עם 7 סוגים של אבנים טובות וגם פסוח לבן. יש אנשים שאומרים שזה עוזר להם ומי שמאמין בזה קונה".
במקום ראינו גם תערובת תבלינים "לברכה והצלחה", ובכלל מי שנמצא בחנות הזאת מרגיש כאילו הגיע לסוג של בית מרקחת מאולתר עם מעין "תרופות סבתא" לכל בעיה.
כמובן שאין כל הוכחה שהתבלינים שנמכרים בחנות של יצחק כהן באמת עוזרים להתיר כישופים, למנוע "עין הרע" או לרפא מחלה כזו או אחרת. אבל, מי שמאמין בזה קונה באופן קבוע ואולי זה גם עוזר לו באופן פסיכולוגי להתמודד עם הצרות שלו.