על אף הצהרותיו של ראש עיריית ראש העין: תחנת הכוח קסם אושרה אתמול (שני) להפקדה על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל). כעת, יחלו בעירייה בשיתוף עם התושבים לעמול על הגשת התנגדויות בנושא.
(תחנת כוח)
כזכור, ב-25 באוקטובר החליטה הממשלה כי עד שנת 2030 יעמוד ייצור החשמל באנרגיות מתחדשות (על ידי שמש ורוח) מסך כל צריכת החשמל בשיעור של 30 אחוזים, כשיעד הביניים לחודש דצמבר 2025 עומד על 20 אחוזים.
קראו גם:
במכתב ששיגר שר האנרגיה יובל שטייניץ לעיריית ראש העין כתב כי פירוש ההחלטה "שבמקום הקמה של 7-8 תחנות כוח חדשות בשנים הקרובות, מדינת ישראל תצטרך רק אחת או שתיים והן תוקמנה ככל האפשר בצמוד או בסמוך לתחנות קיימות". דבריו של השר הביאו את בכירי העירייה, ביניהם ראש העירייה שלום בן משה, להכריז על גניזתה באופן סופי של תחנת הכוח לאחר מאבק ממושך בשיתוף עם עיריית כפר קאסם.
לפני כחודשיים, ולאחר שנשמעו קולות מצד גורמים שונים כי התכנית טרם נגנזה סופית, אמר בן משה למיינט ראש העין: "לא היה שום דיון על שום תחנה ספציפית לא לאישור ולא להפקדה, אלא סקרו איזה תחנה נמצאת באיזה שלב, כאשר גם לא ציינו מה בוטל ומה לא. אבל תחנת קסם לא תקום. גם אם בעתיד ירצו להקים תחנה כזו, לא תקום ולא תהיה".
יש לציין כי על אף הצהרותיו של בן משה, גורמים שונים המעורים בנושא וגם יו"ר האופוזיציה התריעו לאורך התקופה האחרונה כי התכנית לא בוטלה סופית, ואתמול ניתנה הגושפנקא לכך עם אישורה.
בעקבות האישור, כתב רז שגיא בדף הפייסבוק שלו: "תושבים יקרים, הבטן מתהפכת לי... קיויתי והתפללתי שהפוסט הזה יהיה אחר, אבל צריך לכתוב את האמת גם כשהיא לא נעימה: לצערי הרב, תחנת הכוח במחלף קסם (תת"ל 98) אושרה היום בות"ל להפקדה. אז המאבק עובר לשלב מתקדם ובמקום לעסוק בחילופי האשמות, עלינו להיערך להגשת התנגדויות. בימים הקרובים תצא הודעה מסודרת. ניאבק בכל האמצעים החוקיים ולא נאפשר לאסון הזה לקום אצלנו!".
ואיך הגיב לכך ראש העירייה? בהודעה שמסר ציין כי "החלטת הוועדה התקבלה בניגוד מוחלט להחלטות הממשלה, וחרף הסיכון האדיר הצפוי למי התהום. החלטת ועדה זו אף נוגדת עמדת השרה להגנת הסביבה ואת עמדת שר האנרגיה, ואף נוגדת את עמדת הועדה המחוזית ואת עמדת שלושת הרגולטורים האמונים על איכות הסביבה - משרד הגנת הסביבה, משרד הבריאות ורשות המים.
כשהממשלה קיבלה את החלטתה ונאמר לנו שתחנת הכח בקסם לא תקום, היינו בטוחים שניצחנו, אולם טייקונים ואינטרסים כלכליים מנסים לשנות זאת ובכן, הם לא יצליחו! כל חיי הייתי לוחם, מעולם לא ויתרתי מעולם לא הרמתי ידיים וגם כעת אלחם אנצח ונעיף את הרעיון ההזוי להקים תחנת כח בקסם מחיינו".
מחברת קסם אנרגיה נמסר: "אנו מברכים על ההליך המקצועי שקיימה הועדה לתשתיות לאומיות שהביא להפקדת התוכנית שמיועדת להחליף את התחנות המזהמות של הפחם. תחנת קסם תייתר את הצורך בהקמת קווי הולכת חשמל ארוכים מהדרום ומהצפון להזרמת החשמל לריכוזי צריכה במרכז הארץ. בכך ימנעו מפגעים סביבתיים ויהיה גם חסכון של מאות מיליונים של כספי ציבור.
"הגיע הזמן להבטיח את העצמאות האנרגטית של המרכז ולשים קץ להפסקות החשמל התכופות באזור. נמשיך לפעול בשקיפות ונעמוד בכל התקנים המחמירים ביותר".