כתבה: סיגל כהן.
חג השבועות בו לובשים לבן וחודשי הקיץ המתקרבים הממלאים את הלב באופטימיות ובקלילות מעוררים את הרצון לפתוח דף חדש ונקי. לבן הינו צבע של הבטחות והתחלות ולא בכדי לובשת הכלה לבן ביום חופתה. הרי כולנו מכירים את התחושה הממלאת אותנו כשאנחנו נכנסים לחדר מרוהט לבן: תחושת תום, ניקיון ואיזון. הלבן, למרות היותו ניטראלי במראהו, הוא בעל אמירה חזקה וחד משמעית ויותר מצבעים אחרים, ויש לו גוונים רבים.
חלל שזור. דירה בתכנון יעקבס-יניב אדריכלים. ריהוט הביטאט. צילום: עמית גרוןחלל שזור. דירה בתכנון יעקבס-יניב אדריכלים. ריהוט הביטאט. צילום: עמית גרון
חלל שזור. דירה בתכנון יעקבס-יניב אדריכלים. ריהוט הביטאט. צילום: עמית גרון
(חלל שזור. דירה בתכנון יעקבס-יניב אדריכלים. ריהוט הביטאט. צילום: עמית גרון)
פרטנר נפלא
בניגוד לאמונה הרווחת, הלבן אינו צבע אחד אלא קשת רחבה של גוונים ותתי גוונים, שמאפשרים לנו לעצב חלל שלם בגווני לבן, המתכתבים ביניהם ויוצרים עניין ויזואלי.
כשאנחנו מעצבים חלל בגווני לבן, יש לתת תשומת לב מיוחדת לתאורה הקיימת בו, שכן הצבע הלבן חלב מתעורר לחיים בצורה מרשימה בעיקר כשקרני השמש נחות עליו. הלבן השמנתי או הלבן השבור, לעומתו, יוצאים נשכרים גם מתאורה מלאכותית כמו נורה או נרות. לכן, כדאי למקם את הרהיטים בזווית שתוכל למצות את השפעתה של התאורה ולהבליט את יופיים.
חיפוי בד לגוף תאורה אמורפי, כלי אור רמת השרוןחיפוי בד לגוף תאורה אמורפי, כלי אור רמת השרון
חיפוי בד לגוף תאורה אמורפי, כלי אור רמת השרון
(חיפוי בד לגוף תאורה אמורפי, כלי אור רמת השרון)
/
מערכת ישיבה אסמטרית בעיצוב דושי ולויאן - My Beautiful Backside . טולמנ'סמערכת ישיבה אסמטרית בעיצוב דושי ולויאן - My Beautiful Backside . טולמנ'ס
מערכת ישיבה אסמטרית בעיצוב דושי ולויאן - My Beautiful Backside . טולמנ'ס
(מערכת ישיבה אסמטרית בעיצוב דושי ולויאן - My Beautiful Backside . טולמנ'ס)
הצבע הלבן הוא פרטנר נפלא לצבעים אחרים, בכל מרקם שהוא. ממש כמו בן זוג מושלם, מבליט הצבע הלבן את יתרונותיו של הצבע השני ואת הייחוד שבמראהו: בין אם מדובר בפריט המעוצב בסגנון אולטרה מודרני מינימאלי ובין אם מדובר בפריט בעל מראה כפרי, המשדר נינוחות וחמימות. בחלל המעוצב בסגנון הייטקיסטי יוסיף הצבע הלבן תחושת אליטיזם גבוהת מצח, ואילו בחדר בעל מראה כפרי יוסיף הלבן נדבך של תום, ניקיון וטוהר.
לבן מודרני. אליתא ליווניג. צילום: יח"צלבן מודרני. אליתא ליווניג. צילום: יח"צ
לבן מודרני. אליתא ליווניג. צילום: יח"צ
(לבן מודרני. אליתא ליווניג. צילום: יח"צ)
ישנו קסם מיוחד בפריטים לבנים בבית, למרות שקיימת תחושה שמדובר במוקד פוטנציאלי לכתמים. פריטים לבנים נושאים עימם ערך קלאסי ומרגיע לעין, שפשוט אין לו תחליף. אך גם הדפס צבעוני על גבי רקע לבן יקבל את מלוא הכבוד והמקום: הרקע הלבן, הניטראלי והמכיל, מהווה קונטרסט חזק ועדין כאחד להדפס הצבעוני, ובניגוד לשילובי צבעים אחרים, בהם קיימת אפשרות לתחושת צעקנות או טשטוש, במקרה הזה יוצאים כולם נשכרים שכן ההדפס נראה ברור וניטראלי על הרקע הלבן, והפריט משדר לובן קלאסי ונקי, עם תוספת מעניינת.
שילוב של נפח וגאומטריה. שולחן לבן Clay ל- DESALO . הביטאטשילוב של נפח וגאומטריה. שולחן לבן Clay ל- DESALO . הביטאט
שילוב של נפח וגאומטריה. שולחן לבן Clay ל- DESALO . הביטאט
(שילוב של נפח וגאומטריה. שולחן לבן Clay ל- DESALO . הביטאט)
אחרי שנים בהן העיצוב הנקי נחשב לחוד החנית של עולם העיצוב, מבינים היום רבים מהאדריכלים וממעצבי הפנים כי עיצוב נקי מידי עשוי ליצור חללים סופר מודרניים אך יחד עם זאת קרים ומנוכרים. על כן רבים מהם מנסים לשלב עיצובים מינימליסטיים עם סגנונות קישוטיים.
ספרייה לבנה של קולומביני. רשת רהיטי אולטימהספרייה לבנה של קולומביני. רשת רהיטי אולטימה
ספרייה לבנה של קולומביני. רשת רהיטי אולטימה
(ספרייה לבנה של קולומביני. רשת רהיטי אולטימה)
צבע של עושר
על פי תורת הפנג שוואי, הלבן מייצג סדר, ארגון וסטריליות. יחד עם זאת הוא גם משדר ניקיון, רעננות, והתחדשות. הצבע הלבן הוא תערובת של כל צבעי הספקטרום, אך נהוג להתייחס אליו כאל "היעדר צבע". מכאן נגזרת אמביוולנטיות רבה: הוא מסמל רוך ורגיעה, אך גם דומיננטיות ועוצמה.
עיצוב פנים:אפרת רז, צילום: אלעד גונן, מטבחי רגבה.עיצוב פנים:אפרת רז, צילום: אלעד גונן, מטבחי רגבה.
עיצוב פנים:אפרת רז, צילום: אלעד גונן, מטבחי רגבה.
(עיצוב פנים:אפרת רז, צילום: אלעד גונן, מטבחי רגבה.)
/
7. משטח סיילסטון למטבח דגם iconic white . קוסנטינו7. משטח סיילסטון למטבח דגם iconic white . קוסנטינו
7. משטח סיילסטון למטבח דגם iconic white . קוסנטינו
(7. משטח סיילסטון למטבח דגם iconic white . קוסנטינו)
בתרבויות רבות מתקשר הצבע הלבן עם חגיגיות וקדושה והוא מסמל ניקיון והתחדשות. אך אם בעבר סימל הצבע הלבן אנמיות מסוימת, שמרנות וחוסר רצון להעז, הרי שכיום הופך הלבן לצבע של עושר, והוא מתקשר לעולם של יוקרה, מותרות, סגנון חיים וטעם טוב.
לבן כפרי. חלל מגורים בעיצוב שירלי דן, צילום: יואב פלגלבן כפרי. חלל מגורים בעיצוב שירלי דן, צילום: יואב פלג
לבן כפרי. חלל מגורים בעיצוב שירלי דן, צילום: יואב פלג
(לבן כפרי. חלל מגורים בעיצוב שירלי דן, צילום: יואב פלג)
הצבע הלבן בחדרי הרחצה נתפס כחלק בלתי נפרד מעיצוב החלל. זאת בייחוד בשל החרסינה וחומרי הגלם של הכלים הסניטריים.
"עם זאת בקרב המותגים העולמים המתמחים בעיצוב חללים הרטובים", מסביר ג'יימי הרננדורנה, סמנכ"ל השיווק של HeziBank, "מוקדשים מאמצים לפיתוח חומרי גלם חדשניים שיתנו למעצבים יד חופשית ליציקה של כל צורה וסגנון, יחד עם לבן בוהק נקי וצח יותר מאי פעם. אפילו הברזים שמקובל לראות בגווני הכרום מקבלים ציפוי לבן מקורי", הוא אומר. "אל חומרי הגלם שמבטיחים לובן בוהק לאורך זמן, מצטרפים אינסוף הדפסים וגימורים של לבן על לבן, לצד גוונים לבנים מהטבע, דוגמת פלחי שיש מדהימים ואריחי פסיפס על טהרת הזכוכית", מציין הרננדורנה.
חדר רחצה, H&M HOME צילום: הנס מוריץחדר רחצה, H&M HOME צילום: הנס מוריץ
חדר רחצה, H&M HOME צילום: הנס מוריץ
(חדר רחצה, H&M HOME צילום: הנס מוריץ)
/
גם הברזים לובשים לבן במותג הגרמני Dornbracht להשיג ב- HeziBankגם הברזים לובשים לבן במותג הגרמני Dornbracht להשיג ב- HeziBank
גם הברזים לובשים לבן במותג הגרמני Dornbracht להשיג ב- HeziBank
(גם הברזים לובשים לבן במותג הגרמני Dornbracht להשיג ב- HeziBank)
צחור ובוהק
הלבן מאפיין עיצוב מינימליסטי ונקי, האהוד בקרב מעצבים בני זמננו. אלו מייחסים לו תכונות של מודרניות קלאסית, בחסות האמירה הרווחת כיום בעולם העיצוב "Less is more". לדעת מעצבים ואדריכלים רבים, הלבן הבוהק הינו הרקע האידיאלי והניטראלי עבור כל עיצוב וכל סגנון, מאחר והוא מאפשר להבליט ולהעצים חללים או פריטים מסוימים, בהתאם לעיצוב הפנים בבית. על כן מרבים להשתמש בו בחללים רבים ובתחומי עיצוב רבים, ביניהם מטבחים, חדרי ילדים, חדרי רחצה, וילונות ובדי ריפוד, טפטים, רהיטים, גופי תאורה ועוד.
טוטאל לוק לבן בחדר רחצה אלגנטי של Devon&Devon בלעדית ב- HeziBankטוטאל לוק לבן בחדר רחצה אלגנטי של Devon&Devon בלעדית ב- HeziBank
טוטאל לוק לבן בחדר רחצה אלגנטי של Devon&Devon בלעדית ב- HeziBank
(טוטאל לוק לבן בחדר רחצה אלגנטי של Devon&Devon בלעדית ב- HeziBank)
כך למשל אחד החדרים בו הצבע הלבן פשוט מתבקש, הוא חדר השינה. המקום שבו אנו אמורים לשכוח מטרדות היומיום, להרגיע את העיניים, את הראש ואת הלב, וליהנות מכמה שעות של שקט ושלווה, אם בשינה או בקריאת ספר או בבילוי עם בן הזוג. הצבע הלבן מעניק תחושת מרחב וניטראליות, שמאפשרת לנו להמריא למחוזות אחרים, לצייר לעצמנו בכל פעם את התפאורה המתאימה לנו לאותו היום, ובעיקר להרגיש ניקיון וטוהר אחרי יום שלם של התרוצצויות, ויכוחים ולחצים. כי כן, ישנו קסם מיוחד בכניסה למיטה שכולה לבן צחור. גם מי שלא יידע להצביע על הסיבה לכך, ירגיש בבירור שליו, נינוח ומנותק יותר מהעולם שבחוץ, כשהוא מכורבל במיטה שכולה לבן.