איה בת ה-14 החולה בסיסטיק פיברוזיס היתה במירוץ כנגד הזמן למול התיפקוד הירוד של ריאותיה, כשהגיעה ההודעה המרגשת על תרומת ריאות המתאימות לה.
2 צפייה בגלריה
מימין לשמאל:  פרופ' דריו פרייס, מנהל מכון הריאות במרכז שניידר, איה, ד"ר אייל יעקובי, רופא בכיר במכון ריאות במרכז שניידר ואחראי על מעקב מושתלי הריאות בילדים במסגרת התכנית להשתלות הריאה, שושנה אמרה, עובדת סוציאלית
מימין לשמאל:  פרופ' דריו פרייס, מנהל מכון הריאות במרכז שניידר, איה, ד"ר אייל יעקובי, רופא בכיר במכון ריאות במרכז שניידר ואחראי על מעקב מושתלי הריאות בילדים במסגרת התכנית להשתלות הריאה, שושנה אמרה, עובדת סוציאלית
מימין לשמאל: פרופ' דריו פרייס, מנהל מכון הריאות במרכז שניידר, איה, ד"ר אייל יעקובי, רופא בכיר במכון ריאות במרכז שניידר ואחראי על מעקב מושתלי הריאות בילדים במסגרת התכנית להשתלות הריאה, שושנה אמרה, עובדת סוציאלית
(צילום: דוברות שניידר)
בניתוח מורכב שארך כ-12 שעות קיבלה איה את חייה במתנה, לאחר שעברה השתלת ריאות במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקוה.
איה הינה תושבת מזרח ירושלים, המטופלת מגיל צעיר בבית החולים הדסה בשל מחלתה. למרות הטיפול המסור של הצוות הרפואי, חלה התדרדרות במצבה והיא נזקקה לאישפוזים רבים על רקע זיהומים חוזרים עם חוסר תגובה לטיפול. איה הועלתה על רשימת ההמתנה להשתלה, והועברה למרכז שניידר עם קבלת הבשורה על הימצאות ריאות מתאימות עבורה. כמחווה של הודיה גזרה איה את צמתה הארוכה כדי לתרום אותה לילדה חולת סרטן.
מלבד איה, ישנם 4 ילדים נוספים המטופלים בשניידר הממתינים להשתלת ריאות דחופה, ובהם ילד בן 4 בלבד.

2 צפייה בגלריה
ד"ר יורי פייסחוביץ
ד"ר יורי פייסחוביץ
ד"ר יורי פייסחוביץ
(צילום: דוברות שניידר)

קראו גם:

במהלך חצי השנה האחרונה בוצעו 2 השתלות של ריאות לילדים במסגרת התכנית להשתלת ריאות בילדים של בילינסון ושניידר- נתון מרשים במיוחד, לעומת המרכזים הגדולים ביותר בעולם שמדווחים על ממוצע של 4 השתלות בשנה
תהליך ההשתלה נעשה בשיתוף פעולה עם בית חולים בילינסון המרכז את התכנית להשתלת ריאות בישראל, בניהולו של פרופ' מרדכי קרמר, מנהל מערך הריאות. בניתוח השתתף גם צוות מבילינסון: ד"ר יורי פייסחוביץ, מנהל מחלקת ניתוחי חזה, פרופ' דן ערבות, מנהל המערך לניתוחי לב וחזה וד"ר ישראל קוזניץ, מנהל השירות לניתוחים זעיר פולשניים במערך לניתוחי לב וחזה. בניתוח המורכבת לקח חלק מערך ההרדמה של שניידר בראשות מנהלת המערך, ד"ר ילנה צייטלין בשיתוף ד"ר הייתם חמודה.
את הטיפול והמעקב אחר איה בעקבות ההשתלה מנהל ד"ר אייל יעקובי, רופא בכיר במכון ריאות במרכז שניידר ואחראי על מעקב מושתלי הריאות בילדים במסגרת התכנית השתלות הריאה בילדים בשניידר.
לדברי ד"ר יעקובי: "במהלך חצי השנה האחרונה בוצעו 2 השתלות של ריאות לילדים במסגרת התכנית שלנו - נתון מרשים במיוחד, לעומת המרכזים הגדולים ביותר בעולם שמדווחים על ממוצע של 4 השתלות בשנה. לתכנית להשתלות ריאה לילדים מופנים ילדים עם מחלות ריאה כרוניות קשות מכל הארץ, לצורך הערכה לקראת כניסה לרשימה. השתלת ריאות בכלל ובילדים בפרט היא פרוצדורה נדירה יחסית להשתלות אחרות, ומכאן החשיבות שצוות מקצועי ובעל ניסיון ירכז את הטיפול.
"מאחר שילד הוא לא מבוגר קטן כל ההתמודדות עם מחלת הבסיס, הליווי לאורך תהליך ההשתלה ואחריה דורשת צוות מקצועי זמין, מסור ומוכוון למטופלים אלו מבחינת כל המעטפת. אני רוצה להודות למשפחה היקרה שהחליטה על התרומה בשעתה הקשה מכל ובכך הצילה את חייה של איה. כמו כן, חשוב לי להודות לצוות מכון הריאות בשניידר בניהולו של פרופ' דריו פרייס על הסיוע והרוח הגבית".