שפן סלע בראש העין. צילום: תומר ויינגרםשפן סלע בראש העין. צילום: תומר ויינגרם
שפן סלע בראש העין. צילום: תומר ויינגרם
(שפן סלע בראש העין. צילום: תומר ויינגרם)
האם שפני הסלע ייעלמו מראש העין בקרוב? ראש מועצת אורנית, שלומי לנגר, קורא לתושבי האזור, בכללם לתושבי ראש העין, לחתום על עצומה להוצאת שפני הסלע ממשפחת החיות המוגנות. ”שפני הסלע הפכו לבית הגידול המרכזי של טפיל הגורם למחלת הלישמניה, ששכיחותה בישראל כמעט שילשה את עצמה בעשור האחרון“, נכתב בעצומה.
”המחלה, המוכרת יותר בשם שושנת יריחו, גורמת כיבים עמוקים בעור, ואף שבדרך כלל אינה קטלנית, היא לא פשוטה לטיפול. טיפול משרדי הממשלה והרשויות המקומיות הינו טיפול חלקי משום העובדה כי מדובר בחיה מוגנת, ומכאן נדרשת חשיבה מחודשת בחוק החיות המוגנות בסוגיית שפני הסלע“.
שפני הסלע פעילים מאוד באזור ראש העין, ובעיר ניתן לראות אותם בעיקר בשכונות נווה אפק וגבעת הסלעים. מדובר בבעלי חיים מוגנים אשר אסור לפגוע בהם, אלא אם כן מתגלה שהם נשאי הטפיל. הטפיל מועבר לבני אדם בעקיצתו הלילית של יתוש זעיר בשם זבוב החול, ואחריה מתבסס הטפיל בעור האדם ומתרבה תוך יצירת כיב או רובד דלקתי שאינם נוטים להחלים במשך זמן רב - חודשים ואף שנים.
שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושביםשושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים
שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים
(שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים)
בשנה האחרונה נרשמו עשרות מקרים של התפרצות המחלה ביישובי שער השומרון: אורנית, שערי תקווה, אלקנה, עץ אפרים וביישובים נוספים באזור. במשרד הבריאות עוקבים בדאגה אחר ההתפרצויות מחשש שהקרבה לראש העין תביא להתפרצות הטפיל בעיר, בעיקר בשכונות המזרחיות.
במכתב ששלח אתמול (ראשון) לנגר לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, ולשר הבריאות, יעקב ליצמן, הוא כתב כי כמות שפני הסלע באזור, לא רק שאינה קטנה, "אלא שהביטוי ’מתרבים כמו שפנים‘ הפך להיות מוחשי בכמויות הזויות". לנגר מנה מספר פעולות אותן נקטה הרשות למיגור התופעה: חשמול וביטון גדרות, הריסת ואיטום מסלעות, טיפול אכיפתי במסלעות בבתים הפרטיים, לכידה ועוד. למרות כל זאת, הוא מסביר במכתבו, לא הצליחו להקטין את מימדי התופעה.
שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושביםשושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים
שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים
(שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים)
מעיריית ראש העין נמסר: "אנו פועלים במספר דרכים במאבק בתופעה ההולכת ומתפשטת של פלישת שפני הסלע בעיר. היות ושפני הסלע נכללים בין בעלי החיים המוגנים, אנו מקבלים היתר לכידה מרשות הטבע והגנים. ההיתר מוגבל לזמן קצוב ומתחדש מפעם לפעם. בשנת 2017 לכדנו למעלה מ-600 שפנים.
"בתחילת 2018 הגשנו קול קורא בבקשה לסיוע מהמשרד להגנת הסביבה להמשך ביצוע עבודות הנדסיות לאיטום המחילות של שפני הסלע בלבד. כמו כן, נמשיך בפרסום לתושבים באמצעי התקשורת על כללי התנהגות ומניעה כדי לצמצם את החשיפה לזבוב החול. ראש העירייה, שלום בן משה, מתנגד לקמפיין להכחדת בעלי החיים ולהוצאת שפני הסלע ממשפחת החיות המוגנות".